flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія Маньківського районного суду

Хоча Першим нормативним актом щодо суду була постанова Народного секретаріату Української республіки від 4 січня 1918 р. «Про утворення народного суду», затверджена Центральним Виконавчим Комітетом Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів України, але відновив свою діяльність народний суд після визволення території від німецько-фашистських окупантів у березні 1944р. в селищі Буки, Київської області (народний суд Буцького району Київської області) і знаходився в Буках до 1946 року. Так як в архіві суду збереглися матеріали діяльності суду та оригіналів рішень, починаючи з 1944 року, то даний період можна вважати початком роботи Маньківського районного суду Черкаської області.

         В 1946 році народний суд був перенесений до селища Маньківка, Київської області (народний суд Буцького району Київської області).  

Відповідно до Указу Президії Верховної ради СРСР від 7 січня 1954 року "Про утворення в складі  Української РСР Черкаської області"   була утворена Черкаська область і народний суд Буцького району по територіальності увійшов до складу Черкаської області (Народний суд Буцького району Черкаської області).

В 1959 році Буцький район був ліквідований, відповідно було ліквідовано народний суд Буцького району Черкаської області. Документи і справи народного суду були передані народному суду Маньківського району Черкаської області, який очолювала на той час Брайловська Тетяна Олексіївна. Штатна чисельність суду складала 6 чоловік разом з народним суддею. Оскільки не має інших відомостей про склад суду, то даний склад можна вважати одним з перших. Це:   

Народний суддя                     -  Брайловська Тетяна Олексіївна (четверта зліва);

Завідуюча канцелярією         -  Красненко Людмила Данилівна (перша з права);

Секретар

судового засідання          -  Кацалап (Маловічко) Катерина Никифорівна (перша            зліва);

Судовий виконавець               -  Колісніченко Іван Тихонович (п’ятий зліва);

Технічний працівник              -   Гончар Марія (друга зліва);

Конюх                                       -  Гончар Петро (третій зліва).

Народний суд Маньківського району розглядає цивільні, кримінальні справи крім того суддею здійснюється прийом громадян, розглядаються адміністративні справи за дрібне хуліганство, спекуляцію, самогоноваріння. По цивільному судочинству найбільшу категорію справ складали справи про стягнення несплаченого сільського податку.

Всі справи розглядалися в складі 3-х осіб: 1 суддя і 2 народних засідателів. Народні засідателі обиралися шляхом висування по 2-3 представника від кожного колгоспу чи підприємства в кількості 60-70 чоловік, списки народних засідателів затверджувалися райвиконкомом. Першим приміщенням суду був  одноповерховий будинок, який розміщувався по вул. Щорса, 23 в смт. Маньківка (навпроти  Маньківського молокозаводу). Для відправлення правосуддя в ньому був зал судових засідань на 20-30 чоловік, невеличкий кабінет народного судді та кабінет для працівників суду.

В  січні 1963 році  відбулося об’єднання районів  і  населений пункт Маньківка ввійшла до складу Жашківського району, у зв’язку з цим народний суд Маньківського району було ліквідовано і  створено  народний суд Жашківського району Черкаської області.

1 січня 1965 року Маньківський район було відновлено, а населені пункти Маньківка і Буки отримали статус селища міського типу і відповідно народний суд Маньківського району Черкаської області відновив свою діяльність. Суду тимчасово було виділено  приміщення, яке належало районному відділу освіти по вул.     Леніна, 1. Суд займав 2 кабінети для судді та працівників та залу для проведення судових засідань. У 1971 році суд знову переїжджає, так як відділ освіти забирає своє приміщення.  Суд розміщують у конторі колгоспу імені Куйбишева (на даний час знаходиться Управління праці та соціального захисту населення Маньківської РДА), де було виділено 2 кімнати для судді та працівників, зали судових засідань не було, судові засідання проводилися в приміщенні Маньківського міжколгоспбуду. Тому гостро постало питання про побудову  приміщення для  народного суду і вже 1973 році  суд переїжджає у  нове приміщення по вул. Котовського, 8.

Згідно з новою Конституцією СРСР прийнятою 07.10.1977р. народні суди в районах були перейменовані в районні народні суди, тобто з цього часу і до 1994 року суд мав назву Маньківський районний народний суд Черкаської області.

У зв’язку зі змінами внесеними змінами до Закону України «Про судоустрій»  з 24 вересня 1994 року Маньківський районний народний суд Черкаської області реорганізовано в Маньківський районний суд Черкаської області.

 До 2003р.  суд знаходився на вул. Котовського, 8. На даний час в даному приміщенні суду розташовані ДВС Маньківського районного управлінні юстиції, державна нотаріальна контора,  Маньківське районне управлінням юстиції, прокуратура Маньківського району.

Згідно розпорядження КМУ від 13.10.2003 р. № 599-р приміщення бувшого  Акціонерного комерційного агропромислового банку «Україна» було передано до сфери управління  ДСА України, а відповідно ДСА України передано в оперативне управління дане приміщення Маньківському районному суду Черкаської області, де  суд діє і по даний час.

 

 

У період з 1956 р. по по даний час Маньківський районний суд очолювали:

1956 – 1960р.р. 

 Брайловська Тетяна Олексіївна

1960-1970р.р. –

Гончаренко Олександр Іванович, Форостян Григорій, Бондаренко Григорій Свиридонович;

1970-1987р.р. –

Брайловська Тетяна Олексіївна;

1987-2005р.р. –

Загородній Анатолій Федорович

2006–2020р.р.

Маренюк Віктор Леонідович

з 2020 р. по даний час

Калієвський Ігор Дмитрович